Co to są płytki wielkoformatowe? Informacje podstawowe.

Płytki wielkoformatowe pojawiły się na polskim rynku wykończeń wnętrz mniej więcej na przełomie roku 2014 i 2015 za sprawą przodujących w produkcji płytek ceramicznych i gresowych firm z Włoch. Lekkie, o wszechstronnych zastosowaniach i charakteryzujące się wyjątkową estetyką, otworzyły nowe granice w projektowaniu wnętrz w Polsce. W końcu, fugi przestały zaburzać efekt finalny kafelkowanej powierzchni! Na rynku zaczęły mnożyć się propozycje takie jak płytki wielkoformatowe marmurowe (nawiązujące do marmuru), drewnopodobne, kamienne (nawiązujące wzorem do kamienia) oraz monokolorowe, takie jak bardzo popularne, białe płytki wielkoformatowe. Na naszej stronie najciekawsze kolekcje płytek wielkoformatowych znajdują się tutaj https://dagmaplytki.pl/plytki-wielkoformatowe Można również nawigować po naszej stronie za pomocą kategorii wykończeń, czyli wspomniane wcześniej płytki nawiązujące do marmuru, nawiązujące do kamienia, drewnopodobne, nawiązujące do betonu itd.

płytki wielkoformatowe

Płytki wielkoformatowe – rozmiar

Często pojawiającym się pytaniem jest to, od jakiego rozmiaru o płytkach można powiedzieć, że są już wielkoformatowe. O jednoznaczną odpowiedź niełatwo, ale próbując na nie odpowiedzieć, warto zwrócić uwagę na inny, poza rozmiarem, element wyróżniający wielkoformatowe płytki – ich grubość. Jako, że wraz ze wzrostem powierzchni płytki dramatycznie rośnie jej waga, producenci musieli rozwinąć nową technologię, pozwalającą produkować płytki cieńsze niż standardowe 1cm. Obecnie produkowane płytki wielkoformatowe zazwyczaj mają grubość od 3,5 mm do 6,5 mm. Przy takiej grubości, przykładowo płytki wielkoformatowe 300×150 cm nadal ważą kilkadziesiąt kilo ale jest to waga, która pozwala na ich w miarę bezproblemowe przenoszenie i układanie. W tej samej technologii produkuje się obecnie również płytki mniejsze, czyli np.:

– płytki wielkoformatowe 120×240 cm

– płytki wielkoformatowe 120×120 cm

– płytki wielkoformatowe 120×60 cm itd.

Być może to właśnie więc grubość płytek i warunkująca ją technologia jest kluczem do odróżnienia płytek wielkoformatowych od standardowych.

płytki wielkoformatowe

Cena płytek wielkoformatowych

Płytki XXL rzeczywiście w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy są droższe od tych standardowych. Ma na to również wpływ zdecydowanie wyższa cena transportu takich płytek, zwłaszcza z zagranicy. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na ofertę krajowych producentów, tutaj prym wiedzie przede wszystkim fabryka Tubądzin. Ogólnie rzecz ujmując, płytki wielkoformatowe kosztują od około 300 zł/m2 do… nawet ponad 1000 zł/m2. Decydując się na zakup takich płytek trzeba pamiętać również o wyższej cenie ich ułożenia przez dobrego kafelkarza. Cena robocizny przy obróbce i kładzeniu płyt wielkoformatowych może sięgać nawet 500 zł/m2 jeżeli projekt jest wymagający i wymaga bardzo zaawansowanej obróbki.

płytki wielkoformatowe

(źródło zdjęć w tym wpisie blogowym: https://www.florim.com/en/large-format-tile/ Firma Dagma jest głównym dystrybutorem grupy Florim)

Cieszymy się, że udało się dobrnąć do końca tego wpisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat zastosowania płyt wielkoformatowych, zapraszamy do naszego wpisu: „Płytki wielkoformatowe – zastosowanie. Czyli gdzie i jak możemy je wykorzystać.”

 

NAPISZ DO NAS

Chcesz się dowiedzieć więcej albo umówić się na spotkanie? Prześlij wiadomość bezpośrednio do zespołu pracującego w naszym salonie lub zadzwoń do nas:

32 202 11 22 i wybierz 1
lub
Napisz bezpośrednio na salon@dagmaplytki.pl