Płytki wielkoformatowe – zastosowanie. Czyli gdzie i jak możemy je wykorzystać?

Płytki podłogowe wielkoformatowe

Należy zacząć od tego, że wszystkie płytki wielkoformatowe to gresy, więc co do zasady powinny wszystkie bez wyjątków nadawać się do położenia na podłodze. Nie jest to jednak do końca prawdą, ponieważ producenci, prześcigając się w pomysłach na wygląd płytki, często korzystają z zabiegów „upiększających” jej powierzchnię, która są na tyle delikatne, że dyskwalifikuje daną płytkę do położenia na podłodze. Jeżeli masz wątpliwości, czy płytki xxl (bo tak często się nazywa płytki wielkoformatowe) z danej kolekcji nadają się na podłogę, to nie wahaj się upewnić u specjalisty. Zapraszamy do skorzystania z zakładki kontakt na naszej stronie bądź po prostu do przesłania pytania na plytki@dagma.pl.

Płytki wielkoformatowe

Płytki łazienkowe wielkoformatowe

Udało się ustalić, że zdecydowana większość płytek wielkoformatowych nadaje się do położenia na podłodze, zajmiemy się więc teraz ścianami i to w tak wymagającym pomieszczeniu jak łazienka. Należy pamiętać, że każda płytka podłogowa jest również płytką ścienną – to samo tyczy się płytek wielkoformatowych, często nazywanych w Polsce spiekami kwarcowymi. Mają one sporą przewagę nad tradycyjnymi płytkami – zdecydowanie mniejszą ilość fug. Dzięki temu powierzchnie ścian znajdujące się pod prysznicem to wręcz idealne miejsce do ich wykorzystania. W przeciwieństwie do naturalnego kamienia, płytki wielkoformatowe posiadają zamkniętą strukturę powierzchni, więc wilgoć czy brud nie mogą w nie wniknąć wgłąb.

Płytki wielkoformatowe

Płytki wielkoformatowe na blat kuchenny

Odkąd firma Tubądzin wprowadziła do swojej oferty płytki wielkoformatowe, zainteresowanie nimi w Polsce znacząco wzrosło. Jednym z podstawowych ich zastosowań są blaty kuchenne bądź blaty stołów. Blaty takie można wykonać na dwa sposoby; wykorzystać grubą płytkę wielkoformatową (spiek kwarcowy), a następnie obrobić jej brzegi tak, jak obrabia się kamień naturalny na blat. Polski producent nie ma jednak w ofercie grubych płyt xxl. W takim wypadku konieczne jest zrobienie stelaża, który zostanie następnie obklejony płytkami wielkoformatowymi ze wszystkich stron, z których jest to potrzebne. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt estetyczny, należy zwrócić uwagę na docięcie krawędzi płyt pod kątem 45 stopni – dzięki temu uzyskamy niemalże jednolity efekt.

Płytki wielkoformatowe

Płytki wielkoformatowe do kuchni

Najczęstszym miejscem wykorzystania płyt wielkoformatowych w kuchni są wspomniane wcześniej blaty, ale fakt, że wykorzystując je można pokryć dużą powierzchnię bez konieczności fugowania przekonuje, aby zastosować je również na ścianie między blatem a szafkami w kuchni. Przecież to właśnie fugi nad blatem najszybciej tracą pierwotny kolor i wchłaniają brud. Płytki gresowe (a takimi są właśnie płytki wielkoformatowe) są materiałem, który zdecydowanie najłatwiej utrzymać w czystości, więc miejsce tak często narażone na brud jest wręcz wymarzone  do ich zastosowania. Oprócz płytek wielkoformatowych ponad blatem można również wykorzystać standardowej wielkości płytki dekoracyjne, np. płytki vintage, ale należy w takim wypadku pamiętać o zastosowaniu właściwej fugi, która nie wchłonie brudu!

Płytki wielkoformatowe(Źródło: wszystkie zdjęcia wykorzystane w tym wpisie pochodzą ze strony https://www.porcelaingres.com/ . Firma Dagma jest głównym dystrybutorem płytek marki Porcelaingres)

NAPISZ DO NAS

Chcesz się dowiedzieć więcej albo umówić się na spotkanie? Prześlij wiadomość bezpośrednio do zespołu pracującego w naszym salonie lub zadzwoń do nas:

32 202 11 22 i wybierz 1
lub
Napisz bezpośrednio na salon@dagmaplytki.pl