Łazienka to pomieszczenie, w którym dokonywanie wszelkich zmian jest czasochłonne i kosztowne, a także nie należy do łatwych ze względu na przebieganie różnych rodzajów instalacji. Jednocześnie jest pomieszczeniem o najbardziej intymnym charakterze, który bardzo często bywa wykorzystywany do relaksu, np. podczas odbywania aromatyzującej i odprężającej kąpieli. Nie dziwi zatem fakt, że zależy nam na tym, żeby wystrój łazienki był przyjemny i sprzyjał odprężeniu, a jednocześnie ze względu na kłopotliwość remontu, klimat łazienki był na tyle zadowalający, by nie wymagał częstych zmian i nowych aranżacji. Łazienka retro to jeden z bardziej popularnych sposobów na przyjemne wnętrze łazienki.

Płytki vintage

Pytanie o produkt

Łazienka retro – podróż do przeszłości
Czym jest styl retro?

Retro to styl, który ma charakter sentymentalnej podróży do przeszłości. Jego założeniem jest próba odtworzenia i odwzorowania kanonów estetyki, jakie obowiązywały w dawnych czasach lub minionej epoce. Jest to swoista próba przeniesienia artystycznych i estetycznych tradycji znanych z przeszłości do czasów współczesnych. Dzisiejsza dekoracja wnętrz za punkt odniesienia estetycznego może uczynić dowolne czasy, które odznaczały się jakimś charakterystycznym stylem panującym w systemie aranżacji wnętrz. Najczęściej jednak współczesna łazienka retro sięga do wzorów, jakie znamy z początku wieku XX lub epoki baroku, czy klasycystycznych wzorców, jakie znamy z czasów panowania Ludwika XVI. Sztuka przenoszenia estetyki znanej z historii musi przyjąć charakter dwutorowy. Pierwszym etapem jest umiejętność czerpania inspiracji z dawnej estetyki i odwzorowanie pewnych jej elementów. Drugi, niemniej ważny, zakłada zdolność przystosowania dawnych wzorców do czasów współczesnych. Oczywiste jest, że bloki mieszkalne, a także większość domów, nie dysponują tak przestronnymi pomieszczeniami, jakie znamy z dworów królewskich, dlatego też wierne odwzorowanie pewnych estetycznych patentów jest niemożliwe i wymaga odpowiedniego dopasowania do możliwości bieżących.

Łazienka retro – jak ją urządzić?

Przed przejściem do prezentacji pewnych elementów wystroju, warto wspomnieć o zasadzie, jaką powinno kierować się przy urządzaniu łazienki w stylu retro. Estetyka ta lubi przestrzenność, żeby każdy charakterystyczny element mógł być dobrze wyeksponowany i budować klimat pomieszczenia. Całościową stylistykę warto wprowadzić jedynie w obszernych łazienkach, w mniejszych należy budować klimat za pomocą jedynie niektórych elementów.

Łazienka retro- wanna ma kluczowe znacznie

Stylistyka łazienki retro budowana jest wieloma elementami, które oddają klimat danej epoki. W każdym przypadku najważniejszym aspektem wpływającym na styl łazienki jest wanna. Idealnym rozwiązaniem, które odda klimat dwudziestolecia międzywojennego lub epoki baroku i klasycyzmu jest umieszczenie dużej wanny o charakterze wolnostojącym. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup modelu z ozdobnymi nóżkami. Wolnostojąca wanna idealnie sprawdzi się zarówno w dużym pomieszczeniu, jak i w mniejszej łazience. W przypadku dysponowania wielką przestrzenią najlepiej będzie ustawić wannę w centralnym miejscu pomieszczenia. W mniejszych łazienkach można wykorzystać przestrzeń przy ścianie. Jeżeli warunki przestrzenne są mocno ograniczone, można także kupić nieco mniejszy model wanny.

Ceramika

Niezwykle istotnym elementem wystroju łazienki retro jest również zastosowanie odpowiedniej ceramiki sanitarnej. Warto wybrać produkty, które zachwycają delikatnymi i opływowymi liniami. Umywalka może mieć kilka wariantów. Zazwyczaj jest ona stylizowana na kształt balii lub misy. Bardzo częstym zabiegiem jest wybór produktu, który mocowany jest bezpośrednio do ściany, bez dodatkowej nóżki. Warianty umywalek posiadających nóżki mogą być różne. Najczęściej wybierane bywają produkty, które wyposażone są w cztery szczupłe nóżki, przypominające nieco kształtem secesyjne elementy konstrukcyjne. Posiadają pofalowaną, dekoracyjną linię. Innym wariantem jest umywalka wyposażona również w ozdobną nóżkę, ale jedną, umieszczona w centralnym miejscu. Popularne jest także rozwiązanie, w którym funkcję nóżki przyjmuje drewniana szafka. Jest ona stylizowana na wzór antycznych mebli.

Bateria

Armatura łazienkowa to bardzo łatwy sposób na odwzorowanie stylistyki i estetyki dawnych czasów. Bateria to jeden z najbardziej widocznych elementów, które tworzą łazienkę retro. Najważniejszą rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę przy wyborze baterii, jest materiał. Niezwykle efektownie wyglądają krany chromowane zestawione z bielą łazienki. Takie rozwiązania często są stosowane w stylu retro, jednak zdecydowanie bardziej klimat dawnej epoki oddają proste matowe metale. Atrakcyjny chrom jednak za bardzo kojarzy się z nowoczesnością, jeżeli zależy nam zatem na jak najbardziej wiernym odwzorowaniu stylu epoki, warto wybrać matowe warianty, jak np. kute żelazo, nikiel, brąz czy miedź.

Kolorystyka i wykończenia

Charakterystycznym kolorem, w jakim urządza się łazienkę retro, jest biel. To główna barwa, która nadaje pomieszczeniu kolorytu. Często łączy się ją z elementami czerni. Niezwykle popularne są również wykończeniowe drewniane dodatki. Bardzo często drewno, które ma za zadanie podkreślić klimat wnętrza, wykorzystywane jest przy pomocy dodatkowych mebli, wzorowanych na antyki. W tym celu idealnie posłuży stołek czy krzesło.