Dawniej marmur był inspiracją przede wszystkim dla włoskich malarzy i rzeźbiarzy, w tym Michała Anioła. Dziś pojawia się we wszelkich aspektach naszego życia – od dekoracji wnętrz po domowe akcesoria. Moda na biały marmur trwa nieustannie od 3 lat, a wzory takie jak płytki Calacatta, Carrara i Statuario są oznaką elegancji oraz dobrego smaku. Co sprawia, że ten rodzaj marmuru jest tak chętnie wybierany nie tylko na całym świecie, ale też w Polsce?

Powrót
Rex Ceramiche - Etoile

Pytanie o produkt

Płytki Calacatta – elegancja w najlepszym wydaniu

Niepowtarzalny charakter wnętrza płytki callacatta

Płytki Calacatta nadają wnętrzom niepowtarzalny charakter, niezależnie od tego, czy wykorzystasz go w kuchni, salonie czy łazience. Nic więc niezwykłego w tym, że te piękne, białe tło, które wyróżnia delikatne unerwienie w różnych kolorach, jest popularne wśród dekoratorów wnętrz. Kolory unerwienia, które można dostrzec na białym marmurze, mają różne kolory od grafitowo-szarej barwy po popielatoszarą barwę. Niektóre wzory mają także zabarwienie szaro błękitne i szare, które przechodzą w złoto-brązowe tony, dzięki którym płytki Calacatta nabierają bardziej ciepłego tonu.

Płytki Calacatta możesz wykorzystać praktycznie w każdym pomieszczeniu swojego domu! Idealnie komponują się w kuchni, obojętnie od tego, czy Twoja kuchnia jest utrzymana w ciemnych, czy jasnych kolorach. Marmur nie tylko sprawdza się jako materiał do blatów kuchennych, ale też jako blat stołu (wzór występuje również w spiekach kwarcowych, które doskonale sprawdzają się w tej roli). Wybierając marmur do kuchni, należy jedynie pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Niestety ten materiał nie jest tak wytrzymały, jak granit, ale za to doskonale komponuje się z nowoczesnymi trendami, jakie teraz panują, dzięki czemu Twoja kuchnia będzie nie tylko funkcjonalna, ale też elegancka. Kolejnym miejscem, w którym płytki Calacatta doskonale sprawdzą się, jest łazienka. W tym pomieszczeniu możesz je wykorzystać jako obłożenie ścian lub posadzki. Oprócz tego biały marmur będzie idealnym wykończeniem blatu szafki czy budowy prysznica.

Coraz częściej marmur jest wykorzystywany jako obudowa kominka. Jeśli marzysz o tym, by ta ozdoba wnętrza znalazła się w Twoim salonie, zastanów się nad wykorzystaniem płytek Calacatta jako jego obudowy. Na pewno efekt przypadnie Ci do gustu!

Od Włoch aż po Polskę – Tylko płytki calacatta

W dawnych czasach biały marmur chętnie był wykorzystywany przez architektów i rzeźbiarzy. Głównie ten materiał był doceniany we Włoszech, więc nic dziwnego, że to właśnie włoscy producenci spopularyzowali marmur wśród projektantów oraz dekoratorów wnętrz. Kult białego marmuru rozpoczął się od takich producentów jak: Rex Ceramiche, Graniti Fiandre czy Casa Dolce Casa – w ofercie można znaleźć płytki Calacatta o wymiarach do 1,6×3,2m, dzięki czemu idealnie imitują kamień.

Na naszym rodzimym rynku nie mogło również zabraknąć tych wzorów. Obecnie większość fabryk, w tym polskie Tubądzin oraz Nowa Gala, posiadają ten materiał w swojej ofercie (do tego wzoru nawiązuje nazwa Frost White).

Wzór Calacatta podchwycili również producenci spieków kwarcowych, m.in.: Laminam i Cotto d’Este. Choć niektórzy uważają, że spieki kwarcowe nie mogą równać się z naturalnym kamieniem, warto podkreślić, że Laminam i Cotto d’Este stworzyły takim wzorom jak Calcatta, Carrara i Statuario nowe możliwości. To właśnie dzięki nim możesz wykorzystać marmur jako blaty kuchenne, czego raczej unika się w przypadku prawdziwego marmuru. Oczywiście, produkty każdego z wyżej wymienionych producentów można znaleźć w naszym salonie płytek.

Czym różnią się płytki Calacatta, Carrara i Statuario?

Na równi z płytkami Calacatta prym wiodą wzory Carrara i Statuario. Czym różnią się od siebie te płytki? Wszystkie 3 rodzaje są do siebie niezwykle podobne, a różnica między nimi jest nieznaczna. Jak już wcześniej pisaliśmy, Calacatta charakteryzuje się delikatnym unerwieniem mogącym przybierać różne barwy, które odznacza się na białym tle marmuru.

Z kolei Carrara również posiada piękne, białe tło, na którym widoczne są żyły w szarym odcieniu. W przeciwieństwie do Calacatty unerwienie jest bardziej widoczne, a żyły tworzą grube, dominujące wzory. Najbardziej szlachetną odmianą marmuru jest Statuario, które także znaleziono we Włoszech. Ten wzór płytek ma delikatne unerwienie – żyłki mogą przybierać odcień szarości lub złota.

Płytki Statuario i Carrara mają podobne zastosowanie co płytki Calacatta. Są one chętnie wykorzystywane przez projektantów jako blaty kuchenne, szafkowe lub pełnią funkcję okładziny ściennej. Oczywiście, z powodzeniem można je użyć jako wykończenie kominka.

Biel kontra czerń

Biały marmur błyskawicznie podbił świat projektantów i dekoratorów wnętrz, będąc nieprzerwanie od 3 lat inspiracją w świecie wzornictwa. Jednak ta tendencja zaczyna się powoli zmieniać – można zaobserwować już pierwsze oznaki odchodzenia od wzorów nawiązujących do jasnego kamienia. Płytki Calacatta, Carrara i Statuario powoli ustępują miejsca odpowiednikom w ciemniejszych kolorach. Wyróżnić tutaj można przede wszystkim czarny marmur Nero Marquina i Sahara Noir.