Płytki drewnopochodne Katowice to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane w wykończeniu wnętrz. Mają one sporo zalet i jednocześnie niewiele wad. Poza tym doskonale się prezentują.

Powrót
Emil - Millelegni

Pytanie o produkt

Płytki drewnopodobne – elegancja i praktyczność w jednym

Zalety płytek drewnopodobnych

W aranżacjach wnętrz prym wiedzie przede wszystkim gres, który na pierwszy rzut oka wygląda jak drewniane deski. Drewno niewątpliwie jest materiałem ponadczasowym, ale jednocześnie wymagającym. Płytki drewnopodobne z wyglądu przypominają drewno, a przy tym można je zastosować w zasadzie w każdym wnętrzu — nawet w łazience, pomieszczeniu, w którym nie wykorzystuje się naturalnego drewna. Płytki drewnopodobne nie tylko imitują kolorystykę i usłojenie prawdziwych desek, ale i ich fakturę. Mogą imitować różne gatunki drewna krajowego i egzotycznego. Niekiedy nawet trudno jest odróżnić płytki drewnopodobne od prawdziwego drewna.

Płytki drewnopodobne — same korzyści

Warto też wiedzieć o tym, że płytki drewnopodobne są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż klasyczne powierzchnie drewniane. Gres wysokiej jakości jest odporny na zarysowania czy utratę kolorystyki, nawet w pomieszczeniach często uczęszczanych. Niektóre rodzaje płytek drewnopodobnych można zastosować również na zewnątrz budynku np. na tarasie czy na balkonie. Poza tym gres na ogół jest równie odporny na uszkodzenia mechaniczne, a więc można go użyć również na schodach czy klatkach schodowych. Poza tym warto pamiętać, że drewnopodobne płytki są materiałem raczej łatwym do pielęgnowania. Nie wymagają one cyklinowania, lakierowania czy mycia specjalnymi środkami czyszczącymi. Wystarczy je co jakiś czas odkurzyć i przetrzeć wilgotnym mopem. Płytki nie są przy tym nasiąkliwe, a więc niestraszna im woda. Świetnie sprawdzają się również w przypadku stosowania ogrzewania podłogowego.

Płytki drewnopodobne i ich rodzaje

Ceramiczne płytki drewnopodobne produkowane są na bazie gresu bądź terakoty. Gres o wyglądzie naturalnego drewna na ogół jest droższy niż terakota, ale równie jak ona wytrzymały. W sklepach znaleźć można m.in. płytki mrozoodporne, które są bardzo wytrzymałe na ścieranie czy działanie środków chemicznych. Doskonale sprawdzają się nie tylko na zewnątrz np. na tarasie, ale również w często uczęszczanych pomieszczeniach. Płytki dodatkowo szkliwione są odporne na nasiąkanie wodą.

Rozmiary płytek drewnopodobnych

Płytki drewnopodobne gresowe mają rozmiar kafli standardowych lub wielkoformatowych. Zwykle jednak są podłużne. W ten sposób naśladują równie wygląd naturalnych desek drewnianych. W przypadku płytek rektyfikowanych można mieć pewność, że ich rozmiary są identyczne, a brzegi idealnie równe. Warto wybierać płytki pochodzące z tej samej partii i dostawy.

Odporność na ścieranie

Parametr ten jest zdecydowanie najważniejszym w przypadku płytek drewnopochodnych. Im wyższe oznaczenie, tym są one lepiej zabezpieczone przed utratą kolorystyki. Warto stawiać przede wszystkim na płytki o symbolu powyżej III PEI. Płytki III są odpowiednie do pomieszczeń o średnim natężeniu ruchu np. salonów. Płytki drewnopodobne IV sprawdzają się w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy przedpokój oraz w miejscach publicznych o niewielkim natężeniu ruchu. W sklepach znaleźć można równie płytki V, które są bardzo odporne na ścieranie i stosować można je w zasadzie wszędzie, nawet w miejscach o wysokim natężeniu ruchu.

Antypoślizgowość i nasiąkliwość

Okazuje się, że płytki drewnopodobne z powodzeniem zastosować można nawet w łazience. Muszą mieć one tylko antypoślizgowe zabezpieczenie powierzchni. Im wyższa wartość parametru R, tym płytki są mniej śliskie. W przypadku łazienek czy schodów warto postawić na płytki o wartości co najmniej R13. Płytki drewnopodobne z gresu szkliwionego są także mało nasiąkliwe i nie wymagają dodatkowego impregnowania.

Zastosowanie płytek drewnopodobnych

Płytki drewnopodobne w jasnych kolorach są idealne do pomieszczeń urządzonych w stylistyce skandynawskiej. Tam liczy się minimalizm i prostota. W nowoczesnych aranżacjach dobre wyglądają również płytki białe, które imitują jasne drewno. Doskonale komponują się też ze stylistyką angielską. Z kolei do wnętrz rustykalnych pasują płytki drewnopodobne imitujące deski postarzane. W dużym salonie można również postawić na płytki imitujące drewno ciemne np. orzech czy wenge. Natomiast w pomieszczeniach niewielkich warto wykorzystać jasne kolory, które optycznie powiększają przestrzeń. Płytki drewnopodobne można z powodzeniem łączyć z klasycznymi kafelkami. Sprawdzają się one doskonale w różnych pomieszczeniach, w domach prywatnych oraz w budynkach użytku publicznego.

Płytki drewnopodobne na tarasie

Płytki drewnopodobne coraz częściej są wykorzystywane do wykończania tarasów. Jednak w tym przypadku musi być to materiał mrozoodporny. Takie płytki ładnie wyglądają w otoczeniu zielonych kwiatów balkonowych czy rattanowych mebli wypoczynkowych. Wybór na rynku jest tak ogromny, że można znaleźć coś odpowiedniego do każdej aranżacji. To świetna alternatywa dla klasycznych płytek ceramicznych.

Aby zapoznać się z ofertą płytek drewnopodobnych tarasowych, odwiedź sekcję płytki tarasowe. Płytki tarasowe, często właśnie o wzorze płyt drewnopodobnych coraz częściej wybierane są przez deweloperów. Ze względu na cenę, wybór często pada na krajowych producentów, np. firmę Stargres i jej kolekcję Suomi.