Wyposażenie łazienek - dostępne style | DAGMA

Blog


Wyposażenie łazienek - dostępne style

Łazienka jest specyficznym miejscem w kwestii aranżacji wnętrza. W większości przypadków jej powierzchnia nie jest obszerna, dlatego też ciężko jest stworzyć funkcjonalną i pięknie prezentującą się łazienkę. Połączenie praktyczności z estetyczną aranżacją na niewielkiej przestrzeni, nie jest łatwym zadaniem. Jeżeli interesuje Cię profesjonalne wyposażenie łazienek, odwiedź nasz salon płytek w Katowicach. Zapraszamy do salonu, w którym pomożemy Ci dobrać odpowiednią koncepcję aranżacji wnętrza łazienki. Tymczasem, sprawdźmy kilka cennych porad, które pomogą nakreślić koncepcję wyposażenia łazienki.

 

Wyposażenie w małym wnętrzu

Mały metraż nie sprzyja łatwości urządzenia pomieszczenia. Dobór najważniejszych elementów łazienki powinien uwzględniać ograniczenia przestrzenne. Nie kupujmy produktów zbyt dużych. Jeżeli wybieramy umywalkę okrągłą, jej średnica nie powinna przekraczać 25. cm. W przypadku umywalek prostokątnych postawmy na wymiary 20 x 30 cm. Takie produkty sprawdzą się idealnie. Przestrzeń łazienki jest ograniczona, nie ma sensu dodatkowego zaburzania jej zbyt dużymi produktami. Nie wywoła to efektu estetycznego. Do tego typu umywalek najlepiej wybrać baterię sztorcową. Są one estetyczne i funkcjonalne.

 

Jak wybrać meble?

Wybór mebli do łazienki powinien być podyktowany warunkami, jakie panują w tym pomieszczeniu. Meble będą narażone przede wszystkim na działanie wilgoci. Najlepiej będzie wybrać produkty, które wykonane są z materiałów odpornych na działanie tego czynnika. Warto postawić na meble, których powierzchnia posiada dodatkowe zabezpieczenie, np. w postaci lakieru odpornego na działanie wilgoci. Warto przeanalizować również linię projektową mebla. Idealnie będzie, jeśli tylna ścianka szafki nie będzie stykała się z powierzchnią ściany, na której skrapla się para wodna. Wilgoć może przyczyniać się do rdzewienia metalowych elementów. Sprawdźmy zatem, czy są one odpowiednio zabezpieczone. Stosowanie się do tych wskazówek zapewni wieloletnią użyteczność mebli łazienkowych.

 

Nie mieszaj motywów

Największym błędem, jaki można popełnić przy wyposażaniu łazienki, jest mieszanie motywów różnych stylów. Nieświadomy eklektyzm wprowadzi jedynie chaos i dysharmonię, która na pewno nie będzie wyglądała estetycznie. Aranżacja powinna uwzględniać odpowiednie i przemyślane łączenie ze sobą elementów współgrających stylistycznie. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednego z wielu stylów estetycznych aranżacji łazienek. Zapraszamy do naszego salonu w Katowicach. Na podstawie analizy Twojego gustu i możliwości przestrzennych łazienki, zaproponujemy kierunek estetyczny, który będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem. Poniżej prezentujemy kilka wybranych stylów aranżacyjnych.

 

Wyposażenie łazienek w stylu retro

Wyposażenie łazienek w stylu retro to estetyczna próba nawiązania do wzorców panujących w minionej epoce, odtworzenie dawnego klimatu i podróż w przeszłość. Styl retro cechuje użycie niezabudowanej, wolnostojącej wanny, która często wsparta jest na ozdobnych nóżkach. Najlepszy efekt osiągniemy, kiedy ustawimy ją w centralnym miejscu pomieszczenia. Do tego jednak trzeba dysponować obszerną łazienką. Niezwykle ważnym elementem stylu retro jest stosowanie ceramiki sanitarnej o delikatnych i owalnych liniach, niekiedy bardzo dekoracyjnych, przywodzących na myśl secesyjne zdobnictwa. Najlepiej, jeśli bateria będzie posiadała dwa pokrętła i będzie wykonana z matowego metalu. Idealnie sprawdza się umywalka ustawiona na czterech ozdobnych nóżkach lub zamontowana bezpośrednio w ścianie. Można także wybrać wariant umywalki zabudowanej drewnianą szafką, wzorowaną na mebel antyczny. W łazience retro dominują kolory bieli, które dobrze komponują się z czarnymi motywami lub drewnianymi elementami.

 

Styl minimalistyczny

O ile styl retro stara się odwzorować estetykę minionych epok, o tyle główną zasadą stylu minimalistycznego jest ograniczenie liczby elementów znajdujących się w łazience. Wnętrze ma być przejrzyste i estetyczne. Ten styl jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają niewielką przestrzeń do zagospodarowania. Pamiętaj, że nadmiar elementów, krzykliwe kolory i wymyślne formy zmniejszają wizualnie pomieszczenie, przez co wydaje się ono jeszcze mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Warto jednak podkreślić, że na styl minimalistyczny nie tylko warto postawić w momencie, w którym posiadamy niewielką łazienkę. To również doskonałe rozwiązanie dla dużej przestrzeni, którą możemy wypełnić utrzymanymi w prostej formie meblami czy armaturami łazienkowymi. W ten sposób uzyskamy funkcjonalną i pięknie prezentującą się pod względem wizualnym łazienkę.

Zarówno armatura, akcesoria, jak i oświetlenie czy wykończenie ścian są utrzymane w kolorach i kształtach, które nie mają budzić skrajnych emocji. Zazwyczaj w łazience dominują dwa kolory, a jednym z nich zazwyczaj jest biel. Z kolei płytki w łazience są duże i gładkie, a instalacje (stelaże WC, baterie prysznicowe oraz umywalkowe) mają prosty i geometryczny design.

 

Dla nowoczesnych, ceniących poczucie prestiżu

W ostatnich czasach coraz bardziej popularny staje się styl high-tech, czyli jeden z wariantów wystroju nowoczesnego. Istotą tego stylu jest wykorzystywanie nowych technologii i stwarzanie klimatu sprzyjającego poczuciu osiągniętego sukcesu i prestiżu. Sam styl bazuje na łączeniu czystego szkła i zimnego metalu, którego wygląd powinien być jak najbardziej prestiżowy i nowoczesny. Aby osiągnąć ten efekt, stosuje się elementy aluminiowe oraz chromowane, nadające atrakcyjnego połysku. Istotne jest oświetlenie. Zazwyczaj wykorzystywane bywają reflektory halogenowe zamontowane w podwieszanym suficie. Światło powinno wykorzystywać różne barwy, obok głównego w barwie żółtej, stosuje się np. niebieskie lampy podświetlające część ściany lub lustra.

 

Styl rustykalny

O ile styl retro stara się odwzorować estetykę minionych epok, o tyle styl rustykalny stanowi nawiązanie do natury, dlatego też bardzo często określa się go mianem stylu wiejskiego, a nawet etnicznego. Główną zasadą aranżacyjną jest prostota formy. Wszelkie motywy zdobnicze lub dekoracyjne mogą występować jedynie w pojedynczych elementach. Minimalizm artystyczny rządzi bowiem każdą aranżacją. Najbardziej rozpoznawanym zabiegiem rządzącym wystrojem łazienki w stylu rustykalnym jest współgranie dwoma głównymi materiałami, jakimi są drewno i kamień. Idealnie sprawdza się połączenie drewnianej podłogi ze ścianą stworzoną z kamienia elewacyjnego lub płytek imitujących cegły. Również w tym stylu stosuje się wanny wolnostojące. Elementem koniecznym są drewniane meble jak np. krzesło czy szafka do trzymania przyborów higienicznych. Pamiętajmy, by posiadały powłokę z lakieru, zabezpieczającą przed szkodliwym działaniem wilgoci. Najczęściej wybierane bywają umywalki podobne do tradycyjnej misy. Dominującymi kolorami, jeśli chodzi o wyposażenie łazienek w tym stylu, są te, które kojarzą się z naturą, a zatem odcienie bieli, brązu czy zieleni.

Popularne tagi :

wyposażeniełazienek wyposażeniełazienekKatowice